W dzisiejszych czasach większość osób dość często styka się z branżą kurierską. Kurierzy pojawiają się w naszym życiu, ponieważ składamy zamówienia w sklepach internetowych, a także sami nadajemy przesyłki oraz listy. Od usług, które świadczą przewoźnicy, zależy długość czasu doręczania paczek. Aspekt ten jest natomiast kluczowy dla zadowolenia klienta z całego procesu zakupowego. Dowiedz się, co ma wpływ na długość realizacji zamówień i jak szybko możesz otrzymać zamówione przesyłki.
Ile kurier ma czasu na dostarczenie przesyłki?
Aktualnie można zaobserwować duży wzrost popularności e-commerce. Zamawianie produktów w Internecie stało się wygodną alternatywą dla stacjonarnych zakupów. Transakcje online angażują jednak więcej stron niż zwykłe zakupy. Kupując w sieci, korzystasz zarówno z oferty sklepu, jak i usług kurierskich. Zakupy w internetowym punkcie sprzedaży wiążą się z tym, że zamawiany produkt musi zostać wysłany i doręczony pod wskazany adres. Proces zakupowy jest w tym przypadku dłuższy, ponieważ należy doliczyć do niego czas dostarczenia przesyłki. To właśnie oczekiwanie na zamówioną paczkę jest najmniej lubianym elementem transakcji internetowych. Firmy kurierskie dbają o to, aby czas doręczenia przesyłki był możliwie jak najkrótszy.
Czas dostarczenia przesyłki kurierskiej różni się w zależności od przewoźnika oraz zamówionej usługi. Większość firm kurierskich zapewnia dostawy zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Zamówienia, których nadawca i odbiorca znajdują się w Polsce, zazwyczaj dostarczane są w trakcie 1-3 dni roboczych od momentu nadania. Jeśli w zakres usług kurierskich danej firmy wchodzi wysyłka zagraniczna, to należy wziąć pod uwagę fakt, że taka paczka będzie „szła dłużej”. Warto pamiętać, że w regulaminie lub szczegółowych warunkach wykonywania usług firmy kurierskiej powinny znajdować się informacje na temat czasu dostawy. Dopatrzysz się ich również w sklepie internetowym. W trakcie finalizacji zamówienia i wyboru formy dostawy przy każdym z dostępnych przewoźników pojawia się przewidywany czas dostarczenia przesyłki. Często są w regulaminie są informacje o maksymalnym gabarycie przesyłki. Czasem paczka powyżej 30 kg nie może zostać dostarczona przez kuriera prosto pod drzwi.
Przesyłka kurierska – czas przewidywany a gwarantowany
Przewidywany czas doręczenia przesyłki to termin, który firmy kurierskie określają na podstawie doświadczenia i znajomości własnych możliwości logistycznych. Zazwyczaj jest to okres mieszczący się w zakresie kilku dni roboczych. W przypadku największych przewoźników (takich jak np. InPost) paczka często trafia do odbiorcy nawet po upływie jednego dnia roboczego. Przewidywany czas dostarczenia przesyłek nie jest jednak wiążącą obietnicą dla przewoźnika. Stanowi on raczej zapowiedź, że kurier przewożący przesyłkę może (ale nie musi) zjawić się pod wskazanym adresem w trakcie tych kilku dni. Choć przewidywany czas dostawy nie jest obligatoryjny, to paczki przeważnie trafiają do klienta w trakcie jego trwania.
Może jednak zdarzyć się, że kurier nie przyjedzie w terminie prognozowanym. Do przykładowych przyczyn takiej sytuacji należy m.in. natłok zamówień czy awaria systemu logistycznego. W przypadku takiego zajścia warto wiedzieć o istnieniu gwarantowanego czasu dostawy przesyłek. Jest to okres, który zobowiązuje firmy kurierskie do sfinalizowania zamówienia i dostarczenia paczki do odbiorcy. Dni robocze przeznaczone na gwarantowaną realizację dostawy określone są w regulaminie przewoźnika. Jeśli paczka kurierska nie zostanie doręczona w trakcie wskazanego okresu, klient ma prawo ubiegać się o odszkodowanie z tytułu niewywiązania się ze świadczonej usługi. Po nieterminowej wizycie kuriera możesz złożyć reklamację, w wyniku której otrzymasz zwrot kosztów dostawy (w zależności od firmy będzie on całościowy lub częściowy).
Od czego zależy czas dostawy?
Czas dostawy przesyłek do odbiorcy zależy od kilku czynników. W ich zakres wchodzi wspomniany już rodzaj wysyłki – krajowy lub zagraniczny. Oprócz terytorialnych aspektów, na długość świadczenia usług kurierskich wpływa też moment zamawiania paczki i wybrany sposób dostawy oraz nadania. Składając zamówienie w trakcie weekendu lub w piątek po południu, pamiętaj, że obsługa Twojej paczki może rozpocząć się dopiero w poniedziałek. Wyjątkiem jest specjalna usługa dostawy weekendowej lub też doręczenie paczki do maszyny typu Paczkomat.
Przesyłka zamówiona do Paczkomatu InPost może dotrzeć znacznie szybciej niż dostawa kuriera pod drzwi domu. W przypadku dostarczania przesyłek do wolnostojącej maszyny pracownik firmy przewozowej nie musi układać sobie długiej trasy z wieloma przystankami. W jednym Paczkomacie kurier deponuje przesyłkę każdego klienta. Przekłada się to na szybkość i łatwiejszą organizację całego procesu dostawy. Sposób, w jaki sprzedawca wysyła paczkę, również ma znaczenie. Jeśli dokonujesz zakupu u osoby prywatnej, może ona zdecydować się na nadanie paczki przez kuriera. Proces dostawy paczki wydłuża się wtedy o czas oczekiwania, aż pracownik firmy przewozowej zgłosi się po odbiór przesyłki.
Ekspresowa przesyłka tego samego dnia
Część firm kurierskich oraz e-sklepów wychodzi naprzeciw rosnącym potrzebom klientów i wprowadza do swojej oferty usługę ekspresowej dostawy kurierskiej. Opcja ta pozwala na niezwykle szybkie dostarczenie paczki do zamawiającego. Usługa wykorzystywana jest głównie w nagłych przypadkach. Dzięki zaledwie kilkugodzinnej dostawie przesyłek możesz błyskawicznie spotkać się z kurierem. Ekspresowa wizyta doręczyciela sprawdzi się przy zakupie spóźnionych prezentów lub w sytuacji, gdy np. zepsuje Ci się ładowarka do telefonu czy też inny niezbędny na co dzień sprzęt. Pamiętaj jednak, że choć ultraszybka dostawa coraz bardziej zyskuje na popularności, to jej dostępność w wielu sklepach jest ograniczona. Aby móc zaoferować klientom taką obsługę nie wystarczą szybcy kurierzy. Mając w ofercie dostawę ekspresową, trzeba zadbać również o dobre zaopatrzenia magazynów i odpowiedni system logistyczny.
Przesyłka kurierem za pobraniem
Jeśli nie śpieszy Ci się aż tak, żeby zamawiać ekspresową dostawę, ale chcesz nieco skrócić czas oczekiwania na kuriera, możesz postawić na wysyłkę za pobraniem. Choć wiele osób woli dokonywać szybkich płatności internetowych, to zamówienia obejmujące przesyłkę pobraniową mają swoje plusy. Paczka, za którą płacisz dopiero przy odbiorze, może zostać wysłana szybciej niż przedpłacone zlecenie. Płacąc u kuriera, skrócisz czas oczekiwania na paczkę, ponieważ nadawca wyśle ją niezwłocznie po złożeniu zamówienia. W przypadku płatności internetowych do nadania przesyłek dochodzi dopiero po zaksięgowaniu wpłaty.