Nieraz zdarza się, że zamówiony towar nie spełnia naszych oczekiwań. Bluzka okazuje się zbyt mała, wazon w nieodpowiednim kolorze, a buty niewygodne. Prawo konsumenckie pozwala zwrócić paczkę w ciągu dwóch tygodni od zakupu bez podawania przyczyny. Nie zawsze mamy pewność, jak odpowiednio zwrócić zakup, kto ponosi koszty i ile czasu mamy na zwroty towarów. Często należy tylko wypełnić odpowiedni formularz i odesłać paczkę do sprzedawcy. Jak wyglądają zwroty towarów kurierem? Jak spakować zwracaną przesyłkę? W tym artykule zostanie wyjaśnione kilka kluczowych kwestii dotyczących zwrotu przesyłki.
Koszty zwrotu paczki – kto go ponosi?
Niezależnie od tego, czy zwracasz paczkę z nietrafionym prezentem, czy niespełniającą Twoich oczekiwań koszulą, koszty zwrotu ponosi osoba wskazana w regulaminie. Informacja o zwrotach powinna być napisana w sposób w pełni zrozumiały i niedający wątpliwości. Jeśli nie jest ona ujęta w żadnej części regulaminu, koszt zwrotu za paczkę ponosi sprzedawca. Jest to jednak nieco bardziej skomplikowane, niż się wydaje. Prawo konsumenckie zakłada, że koszty zwrotu towaru zakupionego przez Internet automatycznie ponosi sprzedawca. Jeśli jednak w regulaminie zostanie zawarta informacja o tym, że to kupujący jest zobowiązany pokryć koszt zwrotu, to jest on w obowiązku się do tego zastosować. To jeden z wielu powodów, dla których warto czytać regulamin e-sklepu przed zawarciem z nim umowy. Często też formularz zwrotu zawiera informacje dotyczące ponoszonych kosztów za ponowną wysyłkę paczek.
Sklepy internetowe zwykle oferują kilka opcji dostawy towaru. Zakładając, że najniższa cena za usługę wynosi 13 złotych, a inna 18 złotych, to sprzedający zwraca konsumentowi tę najniższą kwotę dostawy. Dlaczego tak się dzieje? Prawo konsumenckie podkreśla konieczność zwrócenia kosztów dowozu za najniższą cenę. Tak więc jeśli zamówisz produkty i wybierzesz opcję wysyłki kurierem za 18 złotych, a w ofercie dostępny jest także Paczkomat za 13 złotych, to w przypadku zwracania paczki zwrócone zostanie Ci tylko 13 złotych. Kolejną sprawą jest zależność między ponoszeniem kosztów zwrotu a zwrotem pieniędzy. Wiele osób może być zdezorientowanych. „Jak to, ponoszę koszty wysyłki, ale w tym samym czasie ubiegam się o zwrot tych samych kosztów?” Sprawa jest prosta. Zanim sprzedawca odeśle pieniądze za paczkę, może minąć nawet kilka dni. Jako konsument ponosisz koszty wysyłki, które i tak zostaną Ci za jakiś czas zwrócone.
14 dni na zwrot towaru
Polacy uwielbiają robić zakupy przez internet. Zamówienia w e-sklepach dziennie składają dziesiątki tysięcy osób. Nie zawsze jednak każdy jest w pełni zadowolony z produktu, który kupił. W takich sytuacjach przydaje się możliwość zwrotu paczki bez podawania przyczyny. 14 dni na zwroty towarów to czas, który masz na odesłanie paczek. Liczy się go od dnia odebrania przesyłki do dnia jej ponownego nadania. Jeśli czternasty dzień przypada na dzień wolny od pracy, to liczony jest on dopiero w kolejnym dniu roboczym. Tyle samo czasu ma też sprzedawca na odesłanie Ci pieniędzy. Zwrotów można dokonywać również w weekendy, dlatego że liczy się data nadania. W dzisiejszych czasach zwracanie paczek nie jest uciążliwym procesem. Wiele firm ułatwia ten proces, dostosowując się do potrzeb klientów. Zwroty są codziennością w sektorze e-commerce. Jeśli chcesz w odpowiedni sposób zwrócić przesyłkę, zapoznaj się z kilkoma zasadami zwrotów. Jakich paczek nie można zwracać? Czy usługi już wykonane i zwroty idą w parze? O tym dowiesz się w następnej części artykułu.
Jakich produktów nie można zwracać?
W prawie konsumenckim istnieje lista produktów, które nie ulegają zwrotowi. Przed zakupieniem tych towarów zastanów się, czy na pewno artykuły Cię zadowolą. Na liście oprócz usług i paczek z towarami, których nie można zwrócić nawet przed otwarciem, są także zniszczone produkty, noszone ubrania i bielizna. Warto pamiętać o tym, że oprócz prawa konsumenckiego trzeba też znać regulamin e-sklepu, z którego zamawiamy produkty. Do paczek z towarami, które nie mogą zostać zwrócone, zalicza się:
- produkty robione na zamówienie, takie jak szkła korekcyjne, personalizowana biżuteria czy ubrania szyte na miarę,
- świeże produkty: owoce, warzywa, wyroby garmażeryjne,
- produkty zapieczętowane, który zostały otwarte: kosmetyki, leki, soczewki kontaktowe czy przetwory,
- wszelkie rodzaje wykonanych usług: tłumaczenie tekstów czy e-korepetycje.
Jeśli zrobione zakupy były zadowalające tylko w pewnym stopniu, przez co towar był przez Ciebie chwilę użytkowany, jednak efekt nie przypadł Ci do gustu, to czy wciąż możesz zwrócić paczkę? Według prawa tak – jednak czy dokonywanie zwrotu produktu, którego się użytkowało, jest etyczne? To kwestia sporna. Sprzedawca ma obowiązek przyjęcia zwrotu. Może jednak zwrócić mniejszą kwotę na podstawie ustawy o zmniejszeniu wartości przedmiotów.
Zwrot przesyłki kurierskiej
Nie wszystkie sklepy umożliwiają szybkie zwrócenie przesyłki kurierskiej. Osoby chcące zwrócić paczkę będą musiały na własną rękę ponownie nadać przesyłkę. Adres zwrotu powinien się znajdować na stronie internetowej sklepu lub na etykiecie umieszczonej na paczce. Wypełnij formularz zwrotu i w zależności od wymagań sprzedawcy wyślij lub spakuj go wraz ze zwracanym produktem. Zwroty w sklepie internetowym nie muszą być trudne. Paczkę możesz zwrócić za pośrednictwem dwóch wygodnych rozwiązań. Przygotuj paczkę i spakuj w taki sposób, aby wymiarami zmieściła się do jednej ze skrytek Paczkomatu. Najlepiej, gdy przesyłka znajduje się w tym samym kartonie, w którym została nadana przez sprzedawcę. Jeśli jednak musisz paczkę zapakować ponownie, zapoznaj się z gabarytami i dostosuj paczkę do odpowiedniego wymiaru. Produkty w środku zabezpiecz, upewniając się, że nie zostaną one zniszczone podczas transportu. Paczkę zaklej i przygotuj kod nadania.
Częstym wyborem spośród opcji dostawy jest kurier InPost. Darmowy zwrot w tym przypadku jest możliwy, jeśli właściciel sklepu korzysta z opcji Szybkich Zwrotów. W takim przypadku wystarczy, że na stronie przewoźnika wypełnisz formularz, używając swoich danych i numeru zamówienia. Adres zwrotu zostanie automatycznie wypełniony. Po kilku chwilach otrzymasz kod nadania. Paczkę nadasz w ciągu 72 godzin. Jeśli sklep, z którego paczkę chcesz zwrócić, nie znajduje się na liście partnerów Szybkich Zwrotów, to wciąż możesz w wygodny sposób nadać paczkę za pośrednictwem Szybkich Nadań. Wypełnij potrzebne dane, opłać paczkę i nadaj ją w Paczkomacie w ciągu dwóch dni. Po tym nastąpi zwrot towaru kurierem na adres siedziby e-sklepu. Jak widać, paczkę można zwrócić w przystępny dla klienta sposób.