Zanim paczka będzie gotowa do nadania, musi zostać odpowiednio zabezpieczona. Uszkodzenia mogą wydarzyć się w każdej chwili. Warto więc poznać zasady pakowania paczek, dzięki którym zawartość przesyłki nie zostanie w żaden sposób naruszona. Jak pakować paczki do Paczkomatu? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
Jak przygotować paczkę do wysyłki?
W zależności od tego, jak duży jest przedmiot, który nadajesz do wysłania, musisz wybrać odpowiedni rozmiar kartonu, aby zapakować paczkę. Najważniejsze jest, aby towar nie miał w kartonie przestrzeni do przemieszczania się. Zatem pudełko nie powinno być ani za duże, ani za małe. Towar do przesyłki Paczkomatem musi być zapakowany w taki sposób, by nic nie wystawało z pudełka. Jeśli w domu masz tylko duże kartony, możesz wykorzystać specjalne wypełniacze, np. folię bąbelkową, które zabezpieczą produkt umieszczony w paczce. Jest to konieczne, aby nadać paczkę, ponieważ źle zapakowane przesyłki mogą nie zostać przyjęte przez kuriera ze względu na ryzyko uszkodzenia zawartości podczas transportu. Gdy udało się odpowiednio zapakować przesyłkę, trzeba jeszcze zakleić karton taśmą, aby mieć pewność, że nic się z niego nie wydostanie na zewnątrz.
Poprawne nadawanie przesyłek – Paczkomaty
Przesyłki wysyłane przez Paczkomat wymagają odpowiedniego listu przewozowego z informacją dla kuriera od kogo do kogo ma przekazać paczkę. Do tego potrzebna jest etykieta, którą należy wydrukować ze strony InPostu i przykleić w widocznym miejscu, najlepiej na górnej części kartonu, aby kurier szybko mógł przesyłkę zeskanować. Dobrze zaklejone kartonowe pudło należy zapakować do Paczkomatu, aby następnie trafiło do kuriera. Przesyłki kurierskie do Paczkomatu można nadać także poprzez aplikację InPost Mobile. Wystarczy pobrać aplikację na swój telefon, wypełnić wszystkie dane i zanieść paczkę do maszyny. Takie rozwiązanie nie wymaga drukowania etykiety i jest dostępne przez 24/7.
Pakowanie paczki do Paczkomatu – przesyłki niestandardowe
Paczkomaty są stale ulepszane i dostosowywane do swoich klientów, dzięki czemu wysyłanie przesyłek jest jeszcze szybsze i wygodniejsze. Usługi kurierskie w postaci Paczkomatów wiodą prym na rynku, ze względu na wygodną i bezpieczną formę przesłania i odbioru paczki przez całą dobę. Kurierzy nie muszą jechać do nadawcy czy odbiorcy, ponieważ wszystko dzieje się za pośrednictwem Paczkomatu. Należy jednak pamiętać o tym, że skrytki w Paczkomatach są o ograniczonych wielkościach. Największy karton może mieć wymiary 64 x 38 x 41 cm. Warto wziąć pod uwagę także wagę przesyłki, ponieważ do Paczkomatu możliwe jest nadanie paczki maksymalnie do 25 kilogramów. Jakie opakowanie wybrać, aby przesyłka była bezpieczna?
Przesyłki kurierskie mogą zawierać różne zawartości, od dużych i ciężkich, po drobne i delikatne. Kurier musi zadbać o bezpieczeństwo, aby odbiorca dostał nieuszkodzoną przesyłkę. Natomiast wiele zależy od tego, jak nadawca zdecyduje się zapakować paczkę do Paczkomatu, szczególnie w przypadku nietypowych przesyłek. Delikatne i łamliwe zawartości warto dokładnie owinąć kilka razy w folię bąbelkową i wybrać odpowiednie kartonowe pudło wyłożone wypełniaczem polistyrenowym. Jednak sama folia bąbelkowa nie wystarczy. Dla dodatkowego zabezpieczenia możesz zakupić specjalne stojaki stworzone z arkuszy piankowych, które dodatkowo uchronią zawartość przed uszkodzeniem. Tak przygotowana paczka nie będzie narażona na uszkodzenie z zewnątrz, dzięki czemu kurier odbierze paczkę z Paczkomatu i doręczy odbiorcy w nienaruszonym stanie.
Zasady pakowania – czego nie wolno przesyłać przez Paczkomaty?
Przesyłanie paczek przez Paczkomaty jest wygodnie i tanie. Urządzenia te pozwalają na swobodne nadawanie i odbiór przesyłek ze specjalnych skrytek. Dzięki temu masz pewność, że nie miniesz się z kurierem, a paczka będzie czekać w skrytce przez 48 godzin od jej dostarczenia. Jednak zanim przejdziesz do pakowania lub zamawiania produktów, zapoznaj się z zasadami dotyczącymi tego, jakich zawartości nie można zapakować do przesyłek wysyłanych przez Paczkomaty. Oto lista zakazanych przedmiotów do wysłania:
- materiały łatwopalne,
- pieniądze i papiery wartościowe,
- wyroby medyczne (jedynym wyjątkiem są wyroby medyczne klasy I),
- alkohol i wyroby tytoniowe,
- artykuły chemii budowlanej,
- artykuły szybko psujące się (m.in. żywność),
- artykuły szklane i ceramiczne,
- broń i amunicja,
- gaśnice,
- substancje chemiczne,
- kruszywa,
- rośliny i zwierzęta,
- telewizory i monitory powyżej 28 cali,
- narkotyki i substancje psychoaktywne,
- wszelkiego rodzaju oleje i smary.
Gdy opakowanie jest odpowiednio zaklejone i gotowe do nadania, nie ma możliwości sprawdzenia jego zawartości. Jednak osoba, która korzysta z usług kurierskich, musi zdawać sobie sprawę, że deklaruje się przestrzegania wszystkich zasad korzystania z Paczkomatów i wobec tego nie narusza obowiązującego regulaminu operatora. Nadawca zatem nie ma prawa zapakować, żadnych z wyżej wymienionych rzeczy. Jeśli jednak doszłoby do próby przesłania zakazanego przedmiotu, wówczas adresat ponosi całkowitą odpowiedzialność prawną i finansową za paczkę. Warto wspomnieć także, o tym, że lista zakazanych przedmiotów do wysłania nie jest wyczerpująca i w przypadku wątpliwości operator może odmówić przyjęcia paczki.
Korzystanie z usług kurierskich pozwala na przesyłanie produktów na skalę światową. Globalizacja przyczyniła się do tworzenia innowacyjnych rozwiązań logistycznych. Firmy kurierskie coraz częściej wychodzą naprzeciw potrzebom klientów – poza kurierem istnieje także możliwość zamówienia paczki do Paczkomatu. Jest to tanie i wygodne rozwiązanie, z którego warto korzystać, aby podczas nieobecności we wskazanym miejscu nie zobaczyć awizo odsyłającego do punktu odbioru. Należy jednak pamiętać o tym, że aby opakowanie dotarło do miejsca docelowego, należy szczelnie i dokładnie zapakować paczkę. Trzeba zadbać o mocny karton, który nie zostanie uszkodzony podczas podróży. Wysyłając każdą przesyłkę, najlepiej owinąć asortyment folią bąbelkową, co uchroni towar przed wszelkimi zniszczeniami. Tylko w przypadku, gdy przesyłka będzie prawidłowo przygotowana, możesz mieć pewność, że bez żadnych problemów dotrze do miejsca docelowego. Paczkomaty to idealne rozwiązanie, szczególnie dla osób, które rzadko bywają w domu, a często robią zakupy w Internecie.