Większość wysyłanych przez nas paczek zazwyczaj mieści się w standardowych wymiarach, określanych przez regulamin firmy kurierskiej. Czasami jednak zdarza się, że przesyłka charakteryzuje się nietypowym kształtem i rozmiarem. W takiej sytuacji wybór opcji transportu to jednak niejedyny problem, z jakim musi zmierzyć się nadawca. Paczkę taką o wiele trudniej bowiem przygotować do drogi. Jak zatem należy poprawnie pakować przesyłkę niestandardową?
Niestandardowe przesyłki kurierskie – o jakich mowa?
Firmy kurierskie stacjonujące na polskim rynku posiadają w swoim regulaminie zapisy, dotyczące tego, jakie paczki mogą być przewożone za pośrednictwem ich samochodów transportowych. To one decydują także o standardzie paczki, analizując jej wymiary oraz kształt. W przypadku, gdy któryś z tych czynników nie wpisuje się w obowiązujące normy, mamy do czynienia z przesyłką niestandardową. Do grupy tej zalicza się paczki, które mają nietypowy, nieregularny kształt lub których gabaryty przewyższają wartość przyjętą przez firmę kurierską (np. paczka powyżej 30 kg) – zarówno w przypadku rozmiaru, jak i wagi. Firma kurierska InPost uznaje za nie przesyłki kurierskie, w których jeden z wymiarów przekracza 120 cm lub której suma wymiarów (długość + szerokość + wysokość) przekracza 220 cm, Ponadto w skład przesyłek niestandardowych wchodzą również te, które ze względu na wystające elementy nie podlegają automatycznemu sortowaniu oraz wymagają nadzwyczajnej ostrożności w trakcie transportu (np. paczka z delikatną zawartością). Warunkiem świadczącym o przekroczeniu standardów jest też zapakowanie paczki niezgodne z zaleceniami – jak choćby zawinięcie kilku kartonów folią stretch, w celu utworzenia jednej paczki. Przesyłka niestandardowa to usługa realizowana przez każdą firmę kurierską. Niemniej jednak przed podjęciem decyzji o jej wysłaniu, należy skrupulatnie zapoznać się z regułami obowiązującymi w tym zakresie. Jednym z podstawowych warunków jest bowiem odpowiednie przygotowanie paczki do wysyłki. Jak to zrobić, by nie uległa ona uszkodzeniu w trakcie transportu?
Pakowanie paczek kurierskich – o czym należy pamiętać?
Każda osoba, która decyduje się skorzystać z usług firm kurierskich, powinna zdawać sobie sprawę, że to na niej ciąży obowiązek właściwego zapakowania przesyłki. Kwestii tej nie należy bagatelizować, bowiem od wyboru opakowania oraz odpowiedniego zabezpieczenia wnętrza paczki, w dużej mierze zależy, czy przesyłka nie ulegnie uszkodzeniu podczas transportu. W tym aspekcie kluczowe jest przestrzeganie kilku niezbędnych zasad. W trosce o dobro usługobiorców oraz wysyłanego przez nich towaru, firma InPost stworzyła specjalny poradnik „Zasady przygotowania i pakowania przesyłek InPost”, w którym zawarte są wszelkie niezbędne wytyczne. W pierwszej kolejności warto zapoznać się z tabelą, przedstawiającą wymiary paczek dla poszczególnych produktów i usług. Dzięki niemu można łatwo określić, z jaką przesyłką mamy do czynienia – czyli czy jej wymiary mieszczą się w tych uznawanych za standardowe, czy nadawana paczka zaliczana jest do przesyłek niestandardowych. Aspekt ten bezpośrednio przekłada się na dalsze postępowanie, związane z odpowiednim zapakowaniem i zabezpieczeniem towaru. Niezależnie od rodzaju przesyłki, niezwykle istotne jest, by prawidłowo dobrać opakowanie do zawartości, jak najbardziej ograniczając pustą przestrzeń w pudełku. W następnym kroku należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przedmiotów, poprzez szczelne wypełnienie wolnych obszarów we wnętrzu pudełka. Całość należy dodatkowo zabezpieczyć za pomocą taśmy. Przed zamówieniem kuriera warto pamiętać również o konieczności naklejenia etykiety przewozowej na przesyłkę. Dzięki temu paczka będzie sprawnie obsługiwana na wszystkich etapach transportu. Choć procedura pakowania przebiega podobnie w każdej sytuacji, nadawca może napotkać wiele różnorodnych trudności, kiedy w grę wchodzi przesyłka niestandardowa. Jak zapakować dużą paczkę dla kuriera lub przygotować do przewiezienia towar o nieregularnym kształcie?
Jak wysłać paczkę niestandardową?
Dla wielu klientów firm kurierskich przesyłki niestandardowe stanowią nie lada wyzwanie. Kwestią spędzającą sen z powiek jest to, jak prawidłowo należy zapakować przesyłkę, która bardzo często posiada wystające elementy lub cechuje się nietuzinkowymi gabarytami, tak by podczas transportowania nie doszło do nieprzewidzianych uszkodzeń. Tak jak i w przypadku pozostałych paczek, przygotowywanie przesyłek niestandardowych należy zacząć od doboru opakowania. Warto pamiętać, że mając do czynienia z ciężkimi, dużymi przedmiotami, niezbędne jest użycie trwałych i solidnych materiałów. W tym aspekcie najlepiej użyć tekturowego pudełka lub kartonu. Dla pewności można także zapakować wysyłane przedmioty metodą karton w karton. Dobierając opakowanie należy zwrócić też uwagę na to, aby w kartonie nie pozostało zbyt dużo wolnej przestrzeni – im bardziej pudełko będzie przylegać do przewożonego towaru, tym lepszą zapewni mu ochronę. Niekiedy jednak dobór właściwego opakowania jest utrudniony ze względu na nieregularny kształt wysyłanych elementów. W takiej sytuacji dobrym wyjściem jest wypełnienie wnętrza paczki, w sposób blokujący przemieszczanie się produktów – o ile oczywiście towar mieści się w kartonie. Można wykorzystać do tego poduszki powietrzne, papier czy styropianowe kliny, jak również zabezpieczyć wszystko folią bąbelkową (najlepiej w kilku warstwach). Współcześnie dużą popularnością cieszą się też ekologiczne wypełniacze, jak choćby skropak, który dzięki niewielkiej formie, doskonale wkomponowuje się w kształt pudełka, jednocześnie przywierając do produktów znajdujących się w środku.
Przesyłki niestandardowe – jak dobrze je zabezpieczyć w trakcie transportu?
Jeżeli nadawane przedmioty trudno umieścić w tekturowym pudełku, można ograniczyć się wyłącznie do ich kilkukrotnego zafoliowania. Również w tym wypadku przydatna może okazać się folia bąbelkowa, jak również stretch. Przesyłki niestandardowe często posiadają wystające elementy, które mogą przyczynić się nie tylko do uszkodzenia samej zawartości paczki, ale i pozostałych przesyłek, których transport obsługuje firma kurierska. Dlatego też niezwykle ważne jest, by w takiej sytuacji dobrze zasłonić wszystkie krawędzie o ostrym kształcie. Ponownie odpowiednia do tego zadania może okazać się folia bąbelkowa. Dla lepszej ochrony można jednak skorzystać ze specjalnie wyprofilowanych arkuszy z pianki, styropianowych listew czy osłonek z papierowej pulpy. Ostatnim krokiem jest zamknięcie i zaklejenie paczki taśmą. W tym celu najlepiej kierować się metodą oklejania na podwójną literę „H”, poprzez zastosowanie taśmy o szerokości minimum 48 mm. Dzięki temu każde łączenie na opakowaniu zostanie odpowiednio zabezpieczone, a paczka nie rozklei się w transporcie. Później zostaje już tylko umieszczenie etykiety w widocznym miejscu na paczce (najlepiej na wieczku) oraz, jeżeli w środki znajdują się kruche i delikatne części, oznakowanie jej naklejką informującą o tym, iż paczkę należy traktować ostrożnie.
Firma kurierska i usługa przesyłki niestandardowej
Przesyłki niestandardowe to jedna z podstawowych usług, które można zlecić każdej firmie kurierskiej. Dzięki temu usługobiorcy w łatwy sposób mogą wysyłać kurierem przedmioty o różnorodnym kształcie, którego waga przekracza standardy zawarte w regulaminie. Usługi te szczególnie kierowane są do klientów biznesowych, którzy na co dzień korzystają z wysyłki przedmiotów o dużych gabarytach. Nie da się jednak ukryć, iż przesyłka niestandardowa wymaga niecodziennego traktowania. Dlatego też każdą z nich należy pakować z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, by w trakcie przewożenia nie doszło do nieprzewidzianych zdarzeń. Jeżeli interesuje Cię transport i wysyłka paczki ponadgabarytowej, koniecznie zajrzyj na stronę InPost i sprawdź, jakie usługi oferuje nasza firma!