Każdy użytkownik smartfona choć raz w życiu aktualizował oprogramowanie. Aktualizacja systemu najczęściej przynosi użytkownikom zmodyfikowane funkcje i ich wygląd. Aktualizację mogą mieć też aplikacje czy gry. Telefony powinny mieć instalowane najnowsze wersje systemu ze względu na bezpieczeństwo i odpowiednie działanie urządzeń. Użytkownikom smartfonów zwykle bez trudu przychodzi nauka nowych funkcji telefonu, które usprawniają korzystanie z jego usług. Uaktualnienie oznacza prewencję przed uszkodzeniami systemu. Warte uwagi jest to, że instalowanie nowego oprogramowania często wiąże się z poprawieniem funkcjonowania smartfona. Może przyspieszyć jego pracę, pozbyć się wyskakujących błędów i wzmocnić bariery zabezpieczeń.
Co to jest aktualizacja oprogramowania?
Aktualizacje systemu operacyjnego umożliwiają ich twórcom naprawianie błędów powstałych podczas tworzenia kodu. Zmiany wprowadzane w kodzie systemu pozwalają urządzeniu na prawidłowe i wydajne działanie. Nowe funkcje instalowane są wraz z oprogramowaniem – niektóre aktualizacje są niewielkie, zajmują kilkaset megabajtów i wprowadzają drobne zmiany w funkcjonowaniu lub estetyce urządzenia. Aktualizacje mogą też być obciążające dla pamięci smartfona i wymagać usunięcia nieużywanych aplikacji.
Na rynku smartfonów królują obecnie dwa systemu operacyjne: Android i iOS. Pierwszy jest systemem dostępnym w większości smartfonów wielu producentów, za to iOS jest jednak systemem zamkniętym, z którym mają do czynienia tylko użytkownicy urządzeń firmy Apple. Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma OS-ami? Główną jest to, że Android jest systemem otwartym. Jedną z cech tego oprogramowania jest to, że możesz zainstalować także te programy, które nie znajdują się w sklepie Google Play. Różnic w oprogramowaniu jest wiele i to od użytkowników urządzeń mobilnych zależy, którymi będą się posługiwać. Warto pamiętać o tym, że nie każdy telefon będzie posiadać wsparcie przez cały czas. Aktualizowanie telefonu kilkakrotnie, wraz z nadchodzącymi nowymi wersjami systemu, może być dostępne tylko dla części telefonów. Starsze smartfony i wybrane młodsze modele telefonów komórkowych nie nacieszą się aktualizacją zbyt długo. Twórcy oprogramowań mogą wybierać, które urządzenia będą wspierane przez system. Najczęściej jednak ich „ofiarą” padają kilkuletnie urządzenia, których używa zdecydowanie mniej osób.
Czy potrzebne są aktualizacje systemu operacyjnego?
Wiesz już, co to jest aktualizacja systemu. Jednak czy jest ona w jakimkolwiek stopniu potrzebna? Rozwiewamy wątpliwości: odświeżenie środowiska, w jakim pracuje Twój telefon, to czynność niezbędna. Wyskakujące powiadomienie przypominające o potrzebie aktualizacji systemu z pewnością może irytować, jednak nie ma co odkładać tego w nieskończoność. Nowe wersje systemu operacyjnego zawierają rozwiązania na luki w kodzie, które mogłyby narazić użytkownika na atak cyberprzestępców. Zagrożenie jest realne i niestety wciąż dużo ludzi pada ofiarą oszustów. Nawet jeśli należysz do osób, które nie boją się ryzyka, to z każdym uaktualnieniem przychodzą nowe, ciekawe korzyści. Może aspekt estetyczny zachęci Cię do uaktualniania oprogramowania? Instalacja nowego systemu często wiąże się ze wsparciem dla nowych aplikacji na telefonie. Dlatego też ważne jest podłączenie telefonu do sieci.
Jak aktualizować system operacyjny?
Jak aktualizować system operacyjny, kiedy powiadomienia przestają przychodzić, a Ty nagle decydujesz się na instalację nowego oprogramowania? W zależności od oprogramowania, jakie znajduje się na Twoim smartfonie, aktualizacja oprogramowania będzie przebiegać inaczej. Aktualizowanie systemu zazwyczaj pochłania dużo czasu i energii telefonu, dlatego warto wcześniej zadbać o jego dobre naładowanie lub podłączenie do prądu. Po aktualizacji na telefonie może pojawić się też nowa aplikacja. Często jedna, jednak czasami jest ich więcej. Zapoznaj się z nimi, bo może być jedną z nowych funkcji, które podniosą Twój komfort użytkowania smartfona.
Smartfon z systemem Android ma możliwość aktualizacji oprogramowania oraz zabezpieczeń Google. Sytuację ułatwia to, że nie masz wyboru i nie musisz wybierać spośród kilku wersji systemu. Jeśli z jakiegoś powodu zniknęło Ci powiadomienie o potrzebie zainstalowania nowej aktualizacji, wejdź w ustawienia urządzenia. Wyszukaj zakładkę System, a następnie wybierz opcję „Aktualizacja systemu”. Później postępuj zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na ekranie. Pamiętaj, że instalowanie nowej wersji oprogramowania może zająć trochę czasu. Zużywa ono też dużo baterii, dlatego na ten czas najlepiej podłączyć urządzenie do ładowania. Zabezpieczenia powinny się aktualizować wraz z oprogramowaniem, jednak jeśli z jakiegoś powodu tak się nie stało, to w kilku krokach można to zrobić ręcznie. W ustawieniach znajdź zakładkę Zabezpieczenia. Tam powinny pojawić się informacje dotyczące możliwych aktualizacji zabezpieczeń Google oraz Google Play. Postępuj zgodnie z informacjami wyświetlanymi na ekranie. Są to dwie opcje dostarczane przez twórców oprogramowania mające zapewniać dodatkowe bezpieczeństwo i nowe funkcje sklepu z aplikacjami.
Aktualizacja systemu iOS smartfony od firmy Apple wymagają podłączenia do sieci Wi-Fi oraz urządzenia do ładowania. Po wejściu w ustawienia smartfona wybierz zakładkę Ogólne, a następnie Uaktualnienia. Często można spotkać się z sytuacją, w której istnieje możliwość wybrania spośród kilku wersji systemu. Zapoznaj się z obiema i wybierz tę, która ma zostać zainstalowana. W niektórych przypadkach trzeba będzie najpierw pobrać nowe oprogramowanie. W tym celu wybierz „Pobierz”, a po wpisaniu kodu aktualizacja zacznie się pobierać. Telefon po instalacji przedstawi Ci zmiany, jakie zaszły w systemie i nauczy korzystania z nowych aplikacji.
Przykłady aktualizacji oprogramowań
Jak już zostało wspomniane, aktualizacje oprogramowania zawierają poprawki błędów i luk w kodzie, przez które my i nasze smartfony mogą zostać narażone na niebezpieczeństwo. Producenci obu popularnych oprogramowań starają się poprawiać jakość i urozmaicać estetyczny aspekt interfejsów urządzeń.
Android 12, jak informuje Google, ma być najważniejszą wersją systemu. Użytkownicy wreszcie doczekali się tworzenia przewijanych zrzutów ekranu. W praktyce oznacza to, że wszystkie potrzebne informacje zawrzesz w jednym, długim zrzucie. Oprócz tego Panel Prywatności daje wgląd w to, jakie uprawnienia są wymagane lub używane przez poszczególne aplikacje mobilne. Najnowszym i jednym z ciekawszych uaktualnień smartfonów od Apple jest iOS 15. Firma umożliwiła użytkownikom wspólne oglądanie filmów i seriali oraz korzystanie z innych aplikacji poprzez FaceTime, oraz wprowadziła tryby ułatwiające skupienie. Powiadomienia wysyłane są grupami podzielonymi pod względem ważności.