Czym różnią się paczki od przesyłek kurierskich?

W potocznym rozumieniu słowa paczka i przesyłka mogą oznaczać to samo, jednak w języku branżowym pojęcia te oznaczają coś diametralnie różnego.
Ponieważ przesyłki kurierskie, usługi kurierskie i generalnie wszelkie usługi spedycji towarów cieszą się stale rosnącą popularnością, w artykule przybliżymy te dwa, zdawałoby się synonimiczne, a jednak różne pojęcia.

Czym są przesyłki, a czym paczki?
Najogólniej rzecz biorąc, paczka odnosi się do jednego elementu, czyli jednej sztuki opakowania, podczas gdy na przesyłkę może składać się zarówno jedna paczka, jak i wiele pojedynczych paczek.
Najprościej wyjaśnić to na przykładzie wysyłki złożonych elementów np. stacjonarnego zestawu komputerowego. W jego skład może wchodzić kilka dużych gabarytowo urządzeń: jednostka główna (sam PC) i urządzenia dodatkowe – monitor, skaner, drukarka. Przesyłanie ich wszystkich w jednym opakowaniu mija się z celem i byłoby dość karkołomnym przedsięwzięciem. Dlatego pakuje się je oddzielnie i nadaje jedną przesyłką – w której znajdą się 2, 3 lub więcej paczek.

Każda przesyłka, nawet składająca się z kilku paczek, powinna zostać zrealizowana z wykorzystaniem tego samego listu przewozowego. I tak też z reguły realizują je firmy świadczące usługi kurierskie.

Do czego przyda się ta wiedza?
Do właściwego skalkulowania kosztu planowanej przesyłki. Jej koszt zależy od liczby paczek, ale na przykład już opłaty dodatkowe (strefowe, ubezpieczenie, awizacja, powiadomienia SMS i mailowe) nie są zależne od liczby paczek w przesyłce. Stanowią koszt przesyłki niezależny od ilości składających się na nią elementów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *